We spur one another to Love God, Love Neighbor and Love the Nations.
Our History

Our History

In the early part of 1953, several families (who were members of Kingwood Bible Church here in West Salem), felt a greater outreach and impact on the community could be made by organizing a new church. As they sought God’s direction, they discussed with Lloyd T. Anderson (the pastor of First Baptist Church in Salem), the hope of this venture. Rev. Anderson referred them to the office of the Conservative Baptist Association of Oregon. Simultaneously, Rev. Elvin A. Fast indicated to the CBA office his interest in such a work. The CBA office authorized his request, helped bring both parties together, and God’s work at West Salem Baptist Church began. Arrangements were made to rent a portion of the old West Salem City Hall on Edgewater Street NW for Sunday and Wednesday services. Our first services were held on April 26, 1953.
The property at 8th and Rosemont was purchased for $2,000 in 1954. Construction on the building began in September 1954 and was ready for our Christmas services that year. In 1966, our Christian Education building was completed. Twenty-six years later: in the summer of 1980, we launched an extensive program of expansion and remodeling upon our sanctuary. The sanctuary was re-dedicated Sunday, January 25th, 1981. In August 1990 we purchased the property at 924 Arthur Way NW to serve as the Church parsonage. It was used by the youth pastor and later the Hispanic congregation used it as their worship and fellowship center for many years. The property north of the church was purchased in January 1996 for future expansion and has been used as a rental. The flag lot across 8th street from the church was purchased for additional parking.
The Lord has blessed us with church pastors who have been true to the Word and have been good “Shepherds of the Flock.” Pastor Elvin A. Fast was our first pastor and served from April 1953 to October 1960. Pastor Keith P. Fields served from April 1961 through July 1971. Pastor Fred Clark ministered to us from August 1972 until March 1976. Pastor Douglas R. Hepting was called in October 1976 and served until September 1983. Pastor Dale James began ministering in March of 1984 and faithfully served until July 1991. Pastor Herman Boes was called by the church in February 1992 and served until February 2006. Pastor Rick Smith served as pastor from March 2006 until May 2012.
We praise God for His faithfulness and the faithfulness of His people over the past 61 years in providing the facilities in which we worship, work, fellowship, and are equipped to carry out the Great Commission (Matthew 28:18-20) of our Lord and Savior, Jesus Christ.
In April 2012 the church fell on hard times. A vote was taken to close the church and give its assets to NWCBA. The vote failed to pass not having a 2/3 majority required by the church constitution. With the threat of closing the preschool which ran all during the entire history of the church was closed. The Awana program continued to reach children of the neighborhood. The church has continued to partially support 10 missionary units made up of home and foreign mission groups.
Pastor Paul Null was called in April 2013 and served as part-time pastor and carried the mantle of leadership faithfully until February 2021. He brought new encouragement to the church and signs of new life. Currently, he serves as an elder of WSBC.
In the fall of 2021, pastor Sergio Aguirre was brought was invited to serve as the interim associate pastor during the Covid-19 pandemic. Due to the senior pastor’s health concerns, he was voted in as as senior pastor in February 2021. He is committed to spurring West Salem Baptist Church toward Christlikeness in a world of chaos for the glory of God.